Dilme

ferineks-çelik-metal-gebze-manisa-hizmetler-dilme

Dilme

Çelik bobinlerin müşteri isteği doğrultusunda dilimlenerek dar bantlara dönüştürülmesi işlemi dilme olarak adlandırılır.

Elde edilen dilimlerin  genişlik ve eğrilik toleranslarının olabildiğince dar olması, kullanılan dilme hattının kalitesi ve makine operatörünün tecrübesi ile bağlantılıdır.

Bu hatlar sırası ile bobin açıcı, doğrultucu, dilme makası makas ve son olarak bir sarıcı düzeneğinden oluşur. Hattın her bir bileşeninin kalitesi ve birbirleri ile uyumu, elde edilen dilimlerin kalitesine etki eder.

Soğuk haddelenmiş mamullerde EN 10131, kaplamalı ürünlerde ise EN 10143 standartları, yapılan dilme sonrası elde edilecek dar bantlarda kenar eğriliği ve genişlik gibi şekilsel ve ölçüsel toleransları belirler.

Üretilen dilimler kullanılarak pres veya roll-form işlemleri aracılığı ile nihai ürün üretilir. Ebatsal toleranslar, çelik hammaddenin üretim hattında problemsiz şekilde ilerlemesi açısından çok önemlidir. Örneğin haddinden fazla geniş bir dilim, üretim hattında sıkışmaya sebep olabilir.  Müşteri portföyümüzün toleranslar konusunda hassas firmalardan oluşması sebebiyle uygun ekipman, operatör ve kalite birimlerimiz ile söz konusu standartların belirttiği toleransların da altında dilme hizmeti vermekteyiz.

Dilme hizmetimiz dahilinde işleyebildiğimiz ana bobin özellikleri ve çıkış dilim özellikleri aşağıdaki tabloda görülmektedir.

 

Dilme Giriş Bobin Özellikleri Min Max
Kalınlık (mm) 0,25 3,0
İç Çap (mm) 508 610
Dış Çap (mm)   2.000
Genişlik (mm)   1.670
Ağırlık (kg)   25.000

 

Çıkış Dilim Özellikleri Min Max
İç Çap (mm) 508 508
Dış Çap (mm) 500 2.000
Genişlik (mm) 19 1.650
Ağırlık (kg)   15.000
tr_TRTurkish