Mekanik Test

ferineks-çelik-metal-gebze-manisa-hizmetler-müşteri-mekanik-test

Mekanik Test

Yassı çeliklerin sınıflandırılmasında baz alınan en önemli unsurlardan bir tanesi gösterdikleri mekanik özelliklerdir. Kullanılacak üretim prosesleri baz alınarak bu üretim için seçilecek doğru çelik kalitesinin seçiminde çeliğin mekanik özellikleri ön plana çıkmaktadır. Bu özellikler içerisinde en temel olan 3 tanesi akma mukavemeti, çekme mukavemeti ve yüzde uzama değerleridir. Örneğin derin çekme (sıvama) prosesi için DC04 ve DX54D gibi uzama kabiliyeti yüksek çelik kaliteleri tercih edilmektedir. Aynı şekilde uygunsuz bir hammaddenin üretimde kullanımında ise yırtılma, sünme, akma izi gibi kusurlar ortaya çıkmaktadır.

Ferineks olarak teslim ettiğimiz çelik ürünlerin tamamına giriş kalite kontrol uygulamalarımız çerçevesinde mekanik test işlemi uygulamaktayız. Bu amaçla firmamız bünyesinde bulunan laboratuvarımızda bir adet 50 ton kapasiteli ZWICK marka çekme testi cihazımız bulunmaktadır. Giriş kalite kontrol süreçlerinde tespit edilen akma, çekme mukavemeti ve yüzde uzama değerleri teslim ettiğimiz ebatlandırılmış çelik ürünlerinin tarafımızdan düzenlenen kalite sertifikalarında yer almaktadır.

Laboratuvarımız, satışını yaptığımız çelik mamullerinin dışında müşterilerimizden gelen numuneleri de test etme yeteneğine sahiptir. Bize ulaştırılacak A4 kâğıdı boyutunda yassı çelikler numunelerinden firmamız bünyesinde test çubuğu çıkartılmakta ve ZWICK cihazımızda mekanik test uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama sonucunda numune sahibine mekanik değerleri gösteren bir test raporu sunulmaktadır. Mekanik değerler baz alınarak test parçasının hangi çelik kalitesine ait olduğu anlaşılabilmektedir. Gerek üretici sertifikası doğrulama gerekse Ar&Ge kapsamında çelik kalite tespiti amacı ile müşterilerimize mekanik test hizmetimizi vermekteyiz.

Test cihazımızın yıllık kalibrasyonu ZwickRoell Malzeme Test Sistemleri San. Ve Tic. Ltd. Şti. tarafından düzenli olarak yapılmaktadır.

tr_TRTurkish