Boy Kesme

Boy Kesme

Çelik bobinlerin ya da dilimlerin, müşteri isteği doğrultusunda kesilerek dikdörtgen/kare şeklinde levhalar üretilmesi işlemine boy kesme denir.

Elde edilen levhaların uzunluk ve köşe dikliği toleranslarının olabildiğince dar olması, levha kenarlarında dalga bulunmaması, kullanılan kesim hattının kalitesi ve makine operatörünün tecrübesi ile bağlantılıdır.

Bu hatlar sırası ile bobin açıcı, doğrultucu, makas ve son olarak bir istif düzeneğinden oluşur. Hattın her bir bileşeninin kalitesi ve birbirleri ile uyumu, yapılan kesimden sonra elde edilecek levhanın kalitesine etki eder. Açılan bobinde bulunabilecek yüzey düzgünsüzlüğü kusurları kullanılan hattın becerisi dahilinde düzeltilebilir.

Soğuk haddelenmiş mamullerde EN 10131, kaplamalı ürünlerde ise EN 10143 standartları, yapılan kesim sonrası elde edilecek levhalarda yüzey düzgünlüğü, kenar eğriliği, köşe dikliği gibi şekilsel ve ölçüsel toleransları belirler. Müşteri portföyümüzün bu toleranslar konusunda hassas firmalardan oluşması sebebiyle uygun ekipman, operatör ve kalite birimlerimiz ile söz konusu standartların belirttiği toleransların da altında boy kesme hizmeti vermekteyiz.

Boy kesme hizmetimiz dahilinde işleyebildiğimiz ana bobin/dilim özellikleri ve çıkış levha özellikleri aşağıdaki tabloda görülmektedir.

Boy Kesme Giriş Bobin Özellikleri Min Max
Kalınlık (mm) 0,3 3,0
İç Çap (mm) 508 610
Dış Çap (mm)   2.000
Genişlik (mm) 250 1.650
Ağırlık (kg)   25.000

 

Boy Kesili Levha Özellikleri Min Max
Genişlik (mm) 250 1.650
Uzunluk (mm) 150 4.000
tr_TRTurkish